Gatvės muzikos ir hip hop kultūros vėliavnešys Tomas Narkevičius arba Free Finga išleido jau trečią pilno metro albumą „Dėmesio!“. Kaip vėliau iš dainų bus galima suprasti, „dėmesio!“ reiškia jo trūkumą ir troškimą, o ne šaukinį, imituojantį svarbų pranešimą. Nors, gerai įsiklausius į tekstus, albumas gali įprasminti saviraiškos protestą, o gal net baigtis ir M.A.M.A. statulėle.
Albumas labai „freefingiškas“. Jame persipina elektronika, hip hopas, R&B, trepas, galima užčiuopti ir soul elementų. „Dėmesio“ – tai atviriausias ir net, galima sakyti, sentimentaliausias atlikėjo darbas, kas suteikia išgrynintos kūrybos jausmą.
Žvelgiant į konceptinį vaizdą, albume vis dar išlieka stipri hip hopo spalva, tačiau kur kas labiau jame dominuoja asmeninės patirtys, reiškiasi širdies atvėrimas ir išgyvenimai, dainose nebijoma būti jautriam. Pastebėtina ir tai, jog kai kurių dainų pavadinimai angliški, o pačios dainos lietuviškos.
Neapsieita be autotun‘o. Pavyzdžiui, dainoje „Klubas“ įvyksta ir balso moduliacija – keičiamas balso aukštis ir paverčiamas žemesne tonacija. Tačiau Free Fingos kūryboje tai kaip savaime suprantama detalė. Tačiau minusas tame, jog ne visas dainas tuomet galima išpildyti gyvai, nes be pridėtinės technikos pagalbos daina praras savo svorį. Elektronikos yra ganėtinai daug, kurios pagalba išgaunami aidai, kūrinių atmosferos ir visa dainų esmė. Todėl „užsižaidžiant“ su elektronika albumas sustabarėja albumo rėmuose.
Puikiai rašomi tekstai. Manau, tai niekam ne naujiena, kas pažįsta Tomo kūrybą. Žodžių sąskambis, minčių dėstymas ir alegorijos kuria netgi atskirą muzikinę liniją – vien iš teksto rimavimo sukuriamas ritmas, didele procento dalimi užpildantis dainas.
Visgi, jei nesi pasisveštęs hip hop ar trepo ir repo fanas, albumas gali kartais atsibosti. Dėl per daug dėmesio reikalaujančio teksto spalvingumo ir muzikoje užsilaikančio monotoniškumo, gali atsirasti nuobodumo faktorius.
Free Finga albume tarsi pašiepia lietuvišką pop padangę ir žodžiuose prikelia jau užgesusias žvaigždes, tokias kaip Sasha Song ar B‘avarija – dainoje „Vien tik tu“ grupės nariai netgi atlieka pritariamąsias partijas. Tarp dainų eilučių išgirstame ir kitus populiariosios kultūros vardus: Stano, Erika, Natalija, Atlanta, Uma Thurman, Kanye West bei Kurt Cobain.
Klausykite albumo singlo „Ant Bangos“:
Tekstuose nemažai ir prekinių ženklų paminėjimo, suteikiančių kasdieniškumo – atlikėjas dainuoja taip, kaip žmonės bendrauja realiame gyvenime. Kūrinyje „Atlanta“ tekstą nuspalvina keiksmažodis. Taip pat albume atlikėjas užsimena ir apie pačius M.A.M.A. apdovanojimus: gaus ar negaus?
Dainoje „Dangus“ aptinkama švelni alegorinė interpoliacija iš grupės B‘avarija hito „Angelai“: nuskamba eilutė „Angelai, dangus vilioja taip lengvai“, kuri perfrazuoja grupės dainos žodžius „Angelai, širdeles vilioja taip lengvai“.
Albumas užbaigiamas skambučiu artimam žmogui ir išpažintimi apie sunkų karantino ir kūrybinį laikotarpį. Nuskamba žodžiai: „Mano albumas š***s“. Asmeninio gyvenimo detalės ir kasdienės kalbos tekstai kuria artimą ryšį su klausytoju bei leidžia susitapatinti su atlikėju.
Nors tekstai yra esminis dainų komponentas, reikia pagirti ir už garso kokybę, kuri, kaip ir daugelyje „Autostrados“ darbuose – puiki. Išraiškingiausios ir geriausios dainos: „Vien tik tu“, „Atlanta“, „Ant bangos“ ir „Dėmesio“.
Įvertinimas: 8.6